Niesakramentalne związki Świadectwa

Moralne i duszpasterskie konsekwencje przysięgi małżeńskiej

Referaty i świadectwa Sycharków wygłoszone 7 czerwca 2017 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim podczas konferencji „Moralne i duszpasterskie konsekwencje przysięgi małżeńskiej. Czy każde trudne sakramentalne małżeństwo jest do uratowania?”. 

Byliśmy wraz z Katedrą Duszpasterstwa Rodzin KUL i Katedrą Teologii Moralnej, Fundamentalnej i Ekumenicznej KUL współorganizatorami tej konferencji.

Program konferencji

Referaty Sycharków (teksty):

Referaty Sycharków (nagrania):

Wybrane fragmenty (video):

Referaty Profesorów (video):

Playlista (YouTube) „Konsekwencje przysięgi małżeńskiej”

Czy wierne sakramentalne małżeństwo to ideał tylko dla herosów?

W referacie pt. „Nauczanie Kościoła o stopniowalności prawa oraz okolicznościach łagodzących w kontekście adhortacji AMORIS LAETITIA” ks. prof. Marian Machinek – Przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Moralistów odnosząc się do 298 punktu adhortacji zadał m.in. następujące pytania:

  • Czy to co było grzechem cudzołóstwa przestaje nim być po upływie czasu, gdy nowy związek umacnia się i pojawiają się dzieci?
  • Czy Bóg wymaga czegoś, co jest sprzeczne z Ewangelią?
  • Czy wierne i sakramentalne małżeństwo pozostaje ideałem?
  • Cudzołóstwo, bałwochwalstwo i morderstwo to były w pierwotnym Kościele najcięższe grzechy. Jeżeli małżeństwo cywilne po rozwodzie jest rzeczywiście związane z grzechem cudzołóstwa, to co miałoby się z nim stać po upływie czasu, gdy związek się umacnia i pojawiają się dzieci? Czy ten grzech wyparowuje? Co się z nim dzieje?

Możesz także zobaczyć