Informacje o Ognisku
Miejsce i terminy spotkań
Klasztor Franciszkański przy Parafii św. Mikołaja Biskupa przy ul. Franciszkańskiej 1
I i III wtorek miesiąca
I wtorek – od listopada do marca 17.00; od kwietnia do października 18.00;
III wtorek – 18.30 Adoracja, Msza św., spotkanie
Opiekun duchowy
o. Tomasz Pawlik OFMConv
Lider Ogniska
Beata
Kontakt
rychwald@sychar.org

Zapraszamy na najbliższe spotkanie
Zapraszamy na spotkania Ogniska Wiernej Miłości Małżeńskiej Sychar, które odbywają się w Klasztorze Franciszkańskim przy Parafii św. Mikołaja Biskupa przy ul. Franciszkańskiej 1 w I i III wtorek miesiąca.
I wtorek – od listopada do marca o 17.00; od kwietnia do października o 18.00;
Rozpoczynamy Mszą Świętą w kościele, a po jej zakończeniu spotykamy się w salce.
Spotkania w III wtorek miesiąca – Adoracja Najświętszego Sakramentu w
kaplicy FDFE o godzinie 18.30, po niej będzie Msza św., a następnie okazja do rozmów z
Ojcem Tomaszem, który będzie odpowiadał na nasze pytania, będzie dzielenie się Słowem i
rozwinięcie czytań z liturgii dnia.
Na spotkanie zapraszamy wszystkich chętnych, tych, którzy przeżywają różne kryzysy małżeńskie, tych, którzy zostali opuszczeni przez współmałżonka, lub są w separacji albo po rozwodzie. Zapraszamy szczególnie te osoby, które potrzebują wsparcia i pomocy. Wszystkich, którzy dążą do uzdrowienia sakramentalnego małżeństwa.
Zapraszamy wszystkich sakramentalnych małżonków, których małżeństwo jest w kryzysie na każdym jego etapie, również tych, którzy żyjąc w związkach niesakramentalnych pragną pojednania z sakramentalnym współmałżonkiem.
Spotkania odbywają się według zasad obowiązujących w Ogniskach: przebieg-spotkania.sychar.org .
„Każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania, bo z Bożą pomocą wszystko jest możliwe”.
Każde sakramentalne małżeństwo (nawet po rozwodzie i gdy współmałżonek jest w drugim związku) ma szanse się odrodzić, gdyż każdy sakramentalny małżonek ma szanse otworzyć się na łaskę nawrócenia i wypełnienia przysięgi małżeńskiej. Odrodzenie małżeństwa polega na uzdrowieniu relacji między małżonkami.
Kronika Ogniska
PLENEROWA DROGA KRZYŻOWA
Droga Krzyżowa jest częścią duchowości chrześcijańskiej, przyczynia się do rozwoju kultu Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa wśród wiernych odprawiających to nabożeństwo. Męka Chrystusa jest nade wszystko lekarstwem, albowiem dzięki niej znajdujemy ratunek przeciw wszelkiemu złu, któremu poddani jesteśmy z powodu naszych grzechów. Droga Krzyżowa, zwłaszcza taka – plenerowa, przeżywana w otoczeniu stworzonej przez naszego Pana natury, staje się okazją, by choć na chwilę móc się zatrzymać i zastanowić nad sensem życia, cierpienia i śmierci. Daje ona wiernym możliwość porównania własnego cierpienia z cierpieniem naszego Stwórcy, który przyjął Krzyż z miłości do człowieka. Potrzeba nam pogłębionej medytacji – rozpamiętywania i rozważania sercem bogatych treści, jakie niesie ze sobą nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Już tradycją stało się organizowanie przez nasze ognisko sycharowskiej drogi krzyżowej. Odmawialiśmy ją przed laty w Rychwałdzkim Sanktuarium, w tamtym roku szliśmy z Kocierza Rychwałdzkiego na Łysinę. Stacje drogi krzyżowej, zostały rozmieszczone tam na odcinku od Kaplicy w Kocierzu Rychwałdzkim do miejscowości Łysina, na trasie biegnącej zielonym szlakiem. Są to głazy kamienne, na której zostały umieszczone tablice granitowe z nazwą stacji i krótkimi myślami Jana Pawła II. W tym roku wybór padł na drogę krzyżową od żywieckiego amfiteatru do krzyża papieskiego na Grojcu. Kierowaliśmy się tym, że patronem naszej Wspólnoty na ten rok jest Święty Jan Paweł II, który powiedział: „Małżeństwo jest drogą świętości, nawet wtedy, gdy staje się drogą krzyżową”.
Rozważania przy kolejnych stacjach nawiązują zawsze do specyfiki naszych życiowych sytuacji. Tak we wstępie do broszury ,,Droga krzyżowa małżonków w kryzysie” napisała Marzena Zięba: Kiedy małżeństwo przechodzi kryzys w swej najostrzejszej formie, jaką jest rozwód, drogą krzyżową stają się nasze relacje ze współmałżonkiem. Krzyżem stają się trudne uczucia: poczucie bycia odrzuconym, zdradzonym, cierpienie dzieci, wspomnienia z czasu, gdy byliśmy razem, nieprzebaczenie i gniew z powodu doznanych krzywd, z którymi trzeba się zmierzyć, by móc dalej kochać, wstyd i ból, gdy odkrywamy swój udział w kryzysie małżeńskim. Aby nieść ten krzyż, potrzebujemy wewnętrznej zgody na doświadczenie, które nas przerasta, na małżonka, który nie chce lub nie potrafi się zmienić, a jednocześnie nie pozwala sobie pomóc. Niesienie krzyża kryzysu małżeńskiego nawet w tej najostrzejszej formie, jaką jest rozwód, oznacza okazywanie miłosierdzia małżonkowi mimo wszystko. Jeżeli nie oddajemy Panu Jezusowi bolesnych wspomnień, pamięci o doznanych krzywdach, żalu, niechęci, urazy, nieprzebaczenia, trwania w gniewie – nasz krzyż staje się ciężki i gorzki. Gdy ODDAMY MU WSZYSTKO, co jest w nas, nasz krzyż stanie się lekki i słodki. A gdy zaczynamy patrzeć na to trudne doświadczenie oczami Boga, który pragnie uzdrawiać nasze małżeństwo, uwalniać nas i obdarzać swoim życiem, wtedy doświadczamy Bożego błogosławieństwa.
I w tym roku, przy poszczególnych stacjach czytaliśmy rozważania, wykorzystując teksty, które wybrzmiały na wałach częstochowskich w październiku ubiegłego roku, w trakcie II Pielgrzymki WTM Sychar na Jasną Górę. Cały czas towarzyszył nam ojciec Tomasz, który rozpoczął i zakończył nasze nabożeństwo. Dzięki jego modlitwie zabraliśmy ze sobą nieobecnych, którzy ze względów zdrowotnych oraz innych okoliczności nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu. Pamiętaliśmy też o zmarłych rodzicach i członkach naszej Wspólnoty.
Warto dodać, że towarzyszyły nam też dzielnie dzieci, a trud wspinania dla niektórych porównywalny był z EDK, dlatego z podziwem schylamy głowę przed Marysią i Martusią, które zdobyły szczyt, biorąc aktywny udział w modlitwie. Ukłony dla członków naszego ogniska, którzy nieśli pomoc, służyli dojazdem, gościli nas po trudach modlitwy. Tym, którzy dołączyli do naszej Wspólnoty właśnie w trakcie dzisiejszej drogi krzyżowej, życzymy owocnej współpracy i błogosławionego czasu. We Wspólnocie siła.
Inauguracja działalności Ogniska 27.10.2012
W sobotę 27/10/2012 odbyło się oficjalne otwarcie Ogniska Wiernej Miłości Małżeńskiej w Rychwałdzie przy Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Jest to pierwsze Ognisko w diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Przed otwarciem otrzymaliśmy Błogosławieństwo naszego ks. biskupa Tadeusza Rakoczego.
Przed inauguracją włożyliśmy dużo pracy w rozpowszechnianie informacji na temat Sycharu. Rozesłaliśmy do wszystkich parafii (łącznie 209) plakaty o nowo powstającym Ognisku wraz z dołączoną broszurą sycharowską.
Na stronie internetowej Parafii Św. Mikołaja Biskupa w Rychwałdzie, diecezji bielsko-żywieckiej oraz w dodatku diecezjalnym „Gościa niedzielnego” ukazała się informacja o powstaniu naszego Ogniska . Również w ogłoszeniach wielu parafii pojawiła się zapowiedź o rozpoczęciu działalności naszego nowego dzieła.
Na otwarcie do Rychwałdu przyjechały Sycharki z Trójmiasta, Opola, Legnicy, Warszawy, Wrocławia i Krakowa. Był z nami oczywiście ks. Paweł Dubowik, nasz opiekun duchowny o. Donat oraz Andrzej z Warszawy.
Po Mszy Św. odbyło się spotkanie przy ciastkach i kawie. Przyszło ponad 70 osób. Andrzej oraz inni sycharowicze opowiedzieli o historii Sycharu i charyzmacie Wspólnoty. Był też czas dzielenia się pięknymi i głębokimi świadectwami.
Na Mszy Św. oraz spotkaniu gościliśmy także redaktorów z zakonu Franciszkanów. Celem ich wizyty było zrealizowanie reportażu o naszej Wspólnocie.
W niedzielę na trzech dopołudniowych Mszach Św. podczas kazania nasze sycharki dały piękne świadectwa swojej wiary w Moc Sakramentu Małżeństwa oraz wiernej miłości małżeńskiej.