Pomoc w kryzysie Ważność małżeństwa

Czym jest stwierdzenie nieważności małżeństwa?

Ważność małżeństwa

Fragment konferencji ks. prof. dr hab. Tadeusza Guza z rekolekcji dla WTM SYCHAR w Ożarowie Mazowieckim dnia 22.10.2016:

Na całym globie, we wszystkich generacjach nie ma ani jednego człowieka dojrzałego emocjonalnie. Ja się pytam jakie kryteria mamy do tego, żeby powiedzieć – on jest dojrzały, ona nie jest dojrzała. Po barwie głosu, po wysokości tonów wypowiedzi, po pewnych gestach, po rozbitych naczyniach? Co to wszystko oznacza? To nie są kochani parametry do zbadania dojrzałości emocjonalnej. Przecież kochani, my emocjonalnie w naszej cielesności przez całe lata człowieczeństwa dojrzewamy. I taki przykład, który bardzo chętnie w takim kontekście używam m.in. takiego intelektualisty z Krakowa Andrzeja Kijowskiego. (…) I on powiedział, takie słowa: Jak mrówka wylęgnie się ze swojego jajeczka wszystko wie i niczego nie potrzebuje więcej. Jak ptak opuści gniazdo, nauczy się latać wszystko wie i niczego nie potrzebuje więcej. A starzec umiera płacząc, że nie do końca zrozumiał swoje powołanie. Kochani, najwspanialsze umysły w dziejach nauki wiedzą doskonale – nikt ze śmiertelników nie może o sobie powiedzieć, że on jest w swojej cielesności świętym, dojrzałym.

ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz

Źródło:

Od początku nieważne

Poniżej fragment artykułu „Od początku nieważne” Radosława Molendy opublikowany w tygodniku katolickim diecezji warszawsko-praskiej „Idziemy” 19 marca 2006 roku.

Obecnie najczęstszym tytułem do stwierdzenia nieważności małżeństwa sakramentalnego są wady zgody małżeńskiej, o których KPK mówi w kanonie 1095 (i następnych). Dotyczą one głównie 3 punktu kanonu mówiącego o niezdolności psychicznej do podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich. Zżyma się na ten stan rzeczy ks. dr Stanisław Nowak, który już od 30 lat jest obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym Warszawskim. – Często nadużywa się tego kanonu. Jest to mieszek, do którego wszystko można zmieścić – twierdzi ks. Stanisław. Według niego właśnie to sprawia, że obecnie większość procesów kończy się stwierdzeniem nieważności.

Więcej w temacie dojrzałości psychicznej do małżeństwa znajdziecie na stronie „Procedura stwierdzania nieważności małżeństwa zastrzeżona tylko dla wyjątkowych przypadków” i w tematach dotyczących ważności małżeństwa na stronie: Ważność małżeństwa.


Możesz także zobaczyć