1. O. Maciej Konenc SJ zaprasza Sycharków na rekolekcje Ignacjańskie
Zaproszenie na rekolekcje Ignacjańskie
Witajcie Drodzy Sycharowicze. Wzorem ubiegłych lat (za wyjątkiem czasu pandemii) zapraszam Sycharowiczów także i w tym roku w czasie wakacji na rekolekcje do naszego domu rekolekcyjnego do Gliwic. To kolejny, chyba już piąty, nasz rok z rekolekcjami. Wzorem lat ubiegłych, jest to seria specjalnie przeznaczona dla naszej sycharowskiej wspólnoty.
Dwa słowa o charakterze tych rekolekcji.
Święty Ignacy – bo On jest Autorem tych rekolekcji – zaprasza nas do obudzenia w sobie głębokiego pragnienia i odszukania w nas tego, co w naszym wnętrzu jest najpiękniejsze i najcenniejsze – naszych wartości. W praktyce może to oznaczać niezadowalanie się bylejakością; szukania swojej głębi, większego dobra, ale nie dla umocnienia egoizmu, ale dla większej chwały samego Boga. To nic innego jak chrześcijańska wizja życia z pasją.
Pierwszym warunkiem, aby dobrze i owocnie odprawić rekolekcje potrzeba mieć ich pragnienie, pragnienie poszukiwania Boga i chęci spotkania się z Nim. Celem rekolekcji jest wejście w przestrzeń spotkania z Bogiem. Wierzymy, że właśnie osobowe doświadczenie Pana Boga, poznanie Go w Jego Słowie prowadzi do wewnętrznej przemiany. Źródłem nawrócenia nie jest osobista gorliwość, ale otwieranie się na działanie Boga w moim życiu, pozwalanie, aby Bóg mnie przemieniał. Głównym inspiratorem i źródłem tej przemiany jest właśnie sam Bóg, który daje się poznać człowiekowi gotowemu wejść na drogę spotkania z Nim. Potrzebna jest do tego wolna wola, niczym niewymuszona decyzja o uczestnictwie w rekolekcjach, którym przewodzi sam Bóg, posługując się ludźmi.
Drugim warunkiem jest podjęcie odosobnienia na czas rekolekcji. Aby móc spotkać się z Bogiem i ze sobą, potrzebna jest jakaś forma odizolowania się od swojego dotychczasowego, często zabieganego trybu życia. Stąd też rekolekcje odprawiane są na zasadzie przyjazdu do domu rekolekcyjnego. Stąd zapraszam do Gliwic. Chodzi o stworzenie swobodnej przestrzeni funkcjonowania, która nie będzie zakłócona telefonami, rozmowami, dotyczy to również odłączenia się od codziennych relacji z bliskimi i przyjaciółmi, co ma sprzyjać byciu dyspozycyjnym wobec kontaktu z Bogiem i samym sobą. Wymogowi zewnętrznej przestrzeni spotkania towarzyszy również wymóg wejścia w milczenie. Ta zewnętrzna praktyka zachowania milczenia ma pomóc stworzyć w sobie przestrzeń wewnętrznego milczenia. Jest ona konieczna do usłyszenia głosu Boga, gdyż Jego sposób mówienia jest rodzajem subtelnych wewnętrznych poruszeń i inspiracji. Można je doświadczyć najlepiej w przestrzeni wewnętrznej ciszy serca.
Kolejnym warunkiem owocnego odprawienia rekolekcji jest gotowość izdolność do podjęcia osobistej przedłużonej modlitwy. To właśnie modlitwa w oparciu o Słowo Boże stanowi główny trzon rekolekcji ignacjańskich.
Rekolektantowi w czasie rekolekcji towarzyszy kierownik duchowy zwany również osobą towarzyszącą. W ramach towarzyszenia duchowego przewidziana jest codzienna rozmowa objęta całkowitą tajemnicą. Jej przedmiotem jest pomoc we wprowadzeniu rekolektanta w metodę modlitwy oraz nauka odczytywania poruszeń duchowych jakie przychodzą na modlitwie w odniesieniu do konkretu swojego życia. Oznacza to przede wszystkim umiejętność rozpoznawania i nazywania poruszeń, które rodzą się w rekolektancie. W czasie odosobnienia, milczenia i medytacji nad treściami rekolekcyjnymi mogą pojawiać się silne przeżycia emocjonalno-duchowe. Dlatego rekolekcje skierowane są do osób dysponujących wystarczającą dojrzałością i równowagą psychofizyczną.
Rekolekcje skierowane są do osób dysponujących wystarczającą samoświadomością, umiejących nawiązywać kontakt z sobą.
Pozostałe elementy rekolekcyjnego dnia to: codzienna Eucharystia, adoracja oraz spacer lub inna forma osobistego odpoczynku. W czasie rekolekcji istnieje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.
Rozeznając swój udział w rekolekcjach, warto kierować się zasadą nieulegania lękowi przejawiającemu się w myślach typu: „Na pewno temu nie podołam”. Nie należy także wpadać w drugą skrajność: „Na pewno dam wszystkiemu radę”. Pojawienie się pewnych wątpliwości w kontekście udziału w rekolekcjach może być pozytywnym znakiem zdrowej oceny swoich sił.
Zapraszam Sycharowiczów na takie rekolekcje do naszego domu do Gliwic. To już kolejny, jak wspomniałem, piąty nasz rok. Rekolekcje rozpoczynamy od fundamentu, później kontynuujemy poszczególne Tygodnie (czytaj części). Gdyby Ktoś z Was zechciał je rozpocząć Fundamentem czy kontynuowaniem 1-go, 2-go, 3-go, czy 4-go Tygodnia to zapraszam wysyłać zgłoszenia bezpośrednio do domu rekolekcyjnego w Gliwicach, a oto adres zgłoszeniowy (tam jest wszystko, co jest potrzebne).
W razie jakichkolwiek trudności, proszę o kontakt do mnie na adres: konenc@wp.pl
2. Zapraszamy do modlitwy w parach polsko-ukraińskich
Zapraszamy do zapisywania się w czerwcu do par modlitewnych w ramach inicjatywy „Modlitwa za Małżeństwo”: www.ukraina.sychar.org .
Łączymy w pary małżeństwo z Polski z małżeństwem z Ukrainy . Małżeństwa wzajemnie otaczają się modlitwą.
Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz rejestracyjny https://modlitwa.org.pl/sychar/register/
Intencja modlitewna:
Módlmy się o uzdrowienie ran małżonków , o nawrócenie męża/żony, o przywrócenie jedności małżeńskiej zgodnej z Bożym planem, o nową dojrzałą miłość w małżeństwie, której źródłem jest Miłość Jezusa.
Zapraszamy!
Modlitwa maju przyniosła już swoje owoce w postaci świadectw przemiany wśród małżonków. Na spotkaniu modlitewnym jaki odbyło się jak zwykle pod koniec miesiąca można było usłyszeć że
„W ukraińskim małżeństwie mąż coraz więcej spędza czasu z żoną i synem zamiast z kochanką, a w czasie Pierwszej Komunii syna przyjął razem z żoną Komunię Św. „
A w polskim małżeństwie mąż, który nie mieszka z rodziną dołączył do modlitwy za małżeństwo ukraińskie i chce jechać z synem na wakacje z Sycharem.”
Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
„Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.” (Jk5,16)
3. Świadectwo Małgosi
Świadectwo Małgosi z Ogniska Sychar w Tarnowie: https://youtu.be/K3VWA6Sy7lE?t=10342