1. Świadectwo Doroty
Charyzmat na samochodzie?
Naklejkę z charyzmatem Wspólnoty Sychar i adresem strony internetowej przykleiłam na nasz ( męża i mój ) samochód na początku wakacji 2016 roku. Mijają dwa lata, i co i rusz utwierdzam się w przekonaniu, że pośród wielu możliwości głoszenia naszego charyzmatu i ewangelizowania, sycharowska naklejka na samochód jest bardzo prostym, a jednacześnie bardzo skutecznym tego sposobem. Z jednej strony- przekaz za pomocą tekstu, obrazu- z drugiej- napis- mój podpis niejako, identyfikacja. Świadectwo o nieograniczonym spektrum oddziaływania na zewnątrz- samochodem jeździmy przecież wszędzie- począwszy od stacji benzynowej, myjni, na zakupy, po dzieci do szkoły, do kościoła, na wakacje i za granicę. To świadectwo także „do wewnątrz”, które woła do mnie samej- to przecież MOJA naklejka, którą JA przykleiłam, na NASZ samochód. Pamięć o charyzmacie i zobowiązanie. Według mnie także do tego bym jeździła ostrożniej, zgodnie z przepisami, bardziej uprzejmie, wolniej, elegancko.. A więc zachęta do konkretnej pracy nad sobą, nad moimi złymi przyzwyczajeniami. Nie jestem anonimowa. Daję świadectwo o Wspólnocie, także swoim zachowaniem na drodze- to mnie zobowiązuje. Ten wymiar świadectwa jest dla mnie również bardzo ważny.
A o tym, że przekaz jest nośny i mocny, świadczą reakcje ludzi. Te nieprzychylne są dla mnie jedynie dowodem na skuteczność tego świadectwa- że skoro wzbudza ono aż takie emocje, prowokuje do takich gestów i czynów, to znaczy, że „działa”. „Dobra robota”- myślę wtedy o naklejce i cieszę się, że ją wożę. W lusterku wstecznym, gdy rzucam okiem, widzę ożywioną dyskusję. Ktoś robi zdjęcie telefonem, pokazuje palcem; ktoś inny kiwa głową, uśmiecha się, zrównuje się ze mną i zagląda zaciekawiony; patrzy życzliwie, ze zrozumieniem… Czy to nie piękne?
Czy to nie piękne świadectwo?
Świadectwo, które daje mi jednocześnie wsparcie, buduje przekonanie, że warto.
Więc to właśnie ta naklejka „ma moc” świadectwa „obosiecznego”- w dwóch kierunkach jednocześnie. „Ale Boża ekonomia”- myślę sobie- „Boży pomysł- jak nic!”
Bezpośrednim impulsem do podzielenia się tym z Wami było zdarzenie sprzed tygodnia, może 10 dni… Otóż- ktoś potrzebował pomocy, ktoś inny o tym wiedział, spotkały się te osoby po raz kolejny, jak co dzień, w przelocie. Padło pytanie co robić, gdy coraz trudniej porozumieć się ze współmałżonkiem, czy jest jakieś miejsce, gdzie można przyjść po pomoc? Początkowo – pustka w głowie. A potem obraz- mój samochód z naklejką i pomysł dla tamtej osoby- spróbuj! A potem- zaraz następnego dnia- moje „przypadkowe” spotkanie z tym kimś, kto obiecał szukającemu pomocy, że spyta o Sychar, jak mnie spotka. Jeszcze tego samego dnia- planowe spotkanie w Ognisku. Więc krótki telefon, zaproszenie i… pierwsze spotkanie. Kilka dni później usłyszałam od tej samej znajomej osoby, że u tamtej, która szukała ratunku dla swojego małżeństwa, wraca wiara, że „każde trudne sakramentalne małżeństwo jest do uratowania”. A przecież to tylko naklejka na samochodzie…
Cieszę się i dziękuję Bogu, że zdecydowałam się nakleić naklejkę na nasz samochód- złożyć na nim swój autograf. Cieszę się i dziękuję Bogu, że mój mąż nie oponuje, chociaż, jak pisałam, to także jego samochód. Złapałam się na tym, że siadając za kierownicę, polecam Bogu wszystkich, którzy zobaczą na naszym samochodzie charyzmat Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar, którzy go przeczytają…
„- Charyzmat na samochodzie?!
– Ależ tak!!
– Czemu nie?!” – spytaj siebie. Dzisiaj.
Dorota.
Zdjęcie samochodu z naklejką: http://sychar.org/foto/lem/dorota-naklejka-na-samochod.jpg
2. Świadectwo Ani i Andrzeja w programie TVP1 «”Między ziemią a niebem” – Trudna sztuka pojednania»: https://youtu.be/BucEstnEyRM .
3. Kongres o Rodzinie 21.03.2018 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Rejestracja i szczegółowy program Kongresu pod adresem:
http://www.kongresrodziny.pl
4. Sympozjum pt:”Jak chronić rodzinę przed uzależnieniami i przemocą? na UKSW w dniach
17-18.03.2018. Jak w latach poprzednich inicjatorem sympozjum jest Podyplomowe Studium Relacji Interpersonalnych i Profilaktyki Uzależnień oraz dodatkowo w tym roku także Wyższa Szkoła Policji.
Dnia 17 marca w auli Schumana będą wystąpienia cenionych znawców tej problematyki, natomiast 18 marca – po debacie panelowej, będzie możliwość wzięcia udziału w jednym z kilku zaproponowanych warsztatów. Udział w sympozjum jest bezpłatny, prosimy jednak o zgłoszenie swojego udziału w całości sympozjum lub w jego części – z podaniem numeru wybranego warsztatu:
Możliwości pomocy osobom uzależnionym, współuzależnionym i DDA – mgr Tadeusz Wieszczyk
• Cyber-uzależnienia – dr Ewa Michałowska
• Pomoc dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych – mgr Maria Chmielewska
• Przeciwdziałanie przemocy i agresji w rodzinie – dr Irena Grochowska
• Pomoc osobom przeżywającym konflikty w rodzinie – dr Paweł Kwas
• Wartości w rodzinie – najskuteczniejszą ochroną przed uzależnieniami i przemocą – mgr Maria i Jan Wierzbiccy.
Zgłoszenia uczestnictwa w Sympozjum – na bieżąco mailem relacje.profilaktyka@uksw.edu.pl lub po nr tel. 576 891 966, w godzinach od 9.00 do 13.00, a także ew. w dniu rozpoczęcia Sympozjum: http://www.wfch.uksw.edu.pl/node/1798 . Osoby, które będą potrzebowały zaświadczenia o udziale w sympozjum lub w warsztacie, proszone są o podanie takiej informacji w zgłoszeniu.