Kochani,
chciałbym przedstawić Wam kilka tematów:
1. Wybór ks. Pawła Dubowika – naszego duszpasterza na nową pięcioletnią kadencję.
2. Komunikat z 375. zebrania Episkopatu.
3. Wywiad z ks. Przemysławem Drągiem – krajowym duszpasterzem rodzin.
4. Wywiad z ks. biskupem Henrykiem Hoserem.
5. KODR: „Pomoc osobom rozwiedzionym żyjącym w powtórnych związkach”
6. USA: Amoris laetitia zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II
Ad 1
Dziękujemy Panu Bogu i Księżom Biskupom za wybór ks. Pawła Dubowika – krajowego duszpasterza naszej Wspólnoty na 2. pięcioletnią kadencję podczas 375. Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski, które odbyło się 13 i 14 marca br. – http://episkopat.pl/wybory-375-zebrania-plenarnego-kep/ .
Ad 2
W czasie obrad biskupi podjęli m.in. dyskusję nt. duszpasterstwa małżeństwa i rodziny w świetle adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Przypomniano, że małżonkowie sakramentalni, którzy żyją w nowych niesakramentalnych nie są wyłączeni z Kościoła, ale są ciągle członkami żywego i mistycznego Ciała Jezusa Chrystusa. Księża Biskupi poprosili o modlitwę w intencji małżonków i dzieci, których dotknął dramat rozpadu małżeństwa, a także do ofiarowania im należnego wsparcia. Pasterze Kościoła podkreślili, że wielką rolę w trosce o małżeństwa i rodziny odgrywają ruchy i stowarzyszenia, które mimo wszelkich trudności zabiegają o ukazywanie świętości i nierozerwalności więzów małżeńskich. Ważne są również diecezjalne i parafialne poradnie życia rodzinnego.
W trosce o wprowadzenie w życie zaleceń adhortacji Amoris laetitia kontynuowane są prace nad przygotowaniem wytycznych dotyczących duszpasterstwa małżeństw i rodzin, które uwzględnią warunki Kościoła katolickiego w Polsce.
Więcej na ten temat na stronie – http://episkopat.pl/komunikat-z-375-zebrania-plenarnego-konferencji-episkopatu-polski/ .
Ad 3
Polecam wywiad z ks. Przemysławem Drągiem – krajowego duszpasterza rodzin związany z obradami Episkopatu. Fragment wypowiedzi:
„Jasnym celem takiego duszpasterstwa musi być doprowadzenie osób znajdujących się w takiej sytuacji do tego, aby przeżyły one spotkanie z Chrystusem i nawrócili swoje serce” – wyjaśnia ks. Drąg. A pierwszym krokiem winna być próba nakłonienia do powrotu do swego współmałżonka. „A jeśli to okaże się niemożliwe, to dopiero wtedy możemy mówić o dalszym towarzyszeniu w związku nieregularnym” – dodaje.
Kolejnym etapem towarzyszenia – wyjaśnia ks. Drąg – jest to, aby taki człowiek pojednał się z małżonkiem sakramentalnym, objął troską swoje dzieci, ułożył relacje rodzinne i podniósł poziom swego życia duchowego. Następnie należy ukazać mu perspektywy zaangażowania na terenie parafii, np. w dzieła miłosierdzia, edukacyjne bądź inne.
Trzecia część instrukcji poruszać też będzie kwestię udzielania komunii św. osobom w takiej sytuacji, w świetle adhortacji „Amoris laetitia”. Ks. Drąg pytany jak należy odczytywać fragmenty adhortacji mówiące o tej kwestii stwierdza, że sprawa ta została jasno określona w dotychczasowym nauczaniu Kościoła, m.in. w „Familiaris consortio”, do którego adhortacja Franciszka nawiązuje. A w „Familiaris consortio” zostało jasno powiedziane, że w przypadku osób rozwiedzionych a żyjących w ponownych związkach, uzyskanie rozgrzeszenia jest możliwe w przypadku tych, którzy zdecydowali się żyć w tzw. białym małżeństwie”.
Źródło: http://gosc.pl/doc/3747347.Ks-Drag-Episkopat-przygotuje-Stanowisko-ws-duszpasterstwa
Ad 4
Polecam wysłuchanie ks. biskupa Henryka Hosera m.in. o Sycharze – https://t.co/WpMbLmYe87 .
Ad 5
Z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR) otrzymaliśmy streszczenie tematu: „Pomoc osobom rozwiedzionym żyjącym w powtórnych związkach”, które przedstawione jest poniżej:
Fundamentem jest rozeznawanie, które jest zorientowaniem się w sytuacji, rozpoznaniem problemu, jest procesem, ma swoją dynamikę. Wiąże się z trudem dochodzenia do prawdy.
Rozeznaje kapłan, ale także osoba wierząca – wierny będący w sytuacji nieprawidłowej.
Cele rozeznania:
– lepsze poznanie zamysłu Boga względem małżeństwa i rodziny, odnalezienie swojego miejsca w Kościele,
– nawrócenie, pogłębianie relacji z Bogiem pomimo ograniczeń,
– dla dobra potomstwa, społeczności ludzkiej i kościelnej.
Formy integracji:
– słowo Boże,
– modlitwa,
– adoracja Najświętszego Sakramentu,
– udział we Mszy św.,
– kierownictwo duchowe,
– dopuszczenie do Komunii św. pod warunkami wymienionymi w Familiaris Consortio nr 84,
– katecheza dorosłych,
– ochrzczenie dziecka z powtórnego związku.
Zalecane praktyki:
– uczynki miłosierdzia,
– rozwijanie cnoty pokory,
– chrześcijańskie wychowanie dzieci,
– naprawienie krzywd,
– uzdrowienie relacji,
– pochylenie się nad kwestią ważności zawartego małżeństwa.
Wszystko w duchu nieminimalizowania wymagań Ewangelii co do nierozerwalności małżeństwa.
Ad 6
USA: Amoris laetitia zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II – http://episkopat.pl/usa-amoris-laetitia-zgodnie-z-nauczaniem-jana-pawla-ii/